kondiční trenér

reference

S Michalem spolupracuji již několik let bez jakéhokoliv nadsazení jej považuji za nejlepšího kondičního trenéra v České republice. Vím, že toto prohlášení je kontroverzní, nicméně si za ním pevně stojím, bez ohledu na to, co si myslí někteří jeho kritici. Důvodem je fakt, že Michal jako jeden z mála opravdu pochopil fyziologický význam slova kondice. Navíc dokázal tyto principy plně implementovat do tréninku a to je na našich zeměpisných šířkách opravdu raritní. Nesklání se před politicky korektními vztahy a nedělá kompromisy, tak aby se stal oblíbencem či získal lukrativního zákazníka. Na druhou stranu je velice pokorný před úrovní (ne)znalostí, kterou má a trvale se vzdělává a studuje. Proto jej považuji za nejlepšího. Široko, daleko.

MUDr. Jiří Dostal

sportovní lékař, fyziolog a vedoucí lékař Centra sportovní medicíny

Spolupráce mého syna Josefa Tomáše (hokejisty) s Michalem Břetenářem začala tak trochu neobvykle. Tehdy bylo synovi 10 let, a protože nebyl na ledě vůbec špatný, byl jsem přesvědčen o tom, že pro další výkonnostní růst potřebuje nejen na ledě ale hlavně co se týká fyzické přípravy opravdu kvalitního kondičního trenéra. Aby měl garantovaný správný vývoj a do budoucna jsme předešli zdravotním potížím. Několik jsem jich obvolal, ale nepochodil jsem – většinou s radou, že syn je na speciální kondiční přípravu ještě malý, že v tomto věku je to zbytečné a ať radši leze po stromech a další podobné nesmysly. 

Mě to ale neodradilo a shodou náhod jsem získal telefon na Michala. O něm jsem samozřejmě věděl, ale jaksi jsem si netroufl. A když jsem si nakonec troufl a Michalovi vylíčil výše zmíněnou anabázi, Michal mně na to odpověděl, a to do smrti nezapomenu – „A kdy jindy by měl s kondičkou začít, než právě v 10 letech.“ A bylo to. 

Syn spolupracuje s Michalem od září 2020. Do října 2021 to bylo pravidelně každý týden. V listopadu 2021 odjel syn hrát hokej do Finska a letos v červnu a červenci absolvoval u Michala svoji první profesionální kondiční přípravu na nadcházející sezónu. Protože nejsem odborník, nebudu se tu rozepisovat o tréninkových metodách, které Michal praktikuje a které všem jeho svěřencům náramně svědčí (ve svých klubech patří pravidelně k nejlépe trénovaným s nejlepšími výsledky v testech). Včetně mého syna, který teď udělal obrovský pokrok, co se týká fyzické připravenosti.

Já jako otec chci zmínit jiný aspekt, a sice Michalovu obrovskou profesionalitu, maximální připravenost na každý trénink, dokonalou propojenost jednotlivých cvičení, individuální přístup, poctivost, férovost říkat věci na rovinu a na dnešní dobu již nezvyklý lidský přístup. To vše v kombinaci s odbornými znalostmi a neustálým sebevzděláváním z něho dělá trenéra par excellence. Z mého pohledu, protože jsem profesně ve sportu a v  hokeji zvlášť už leccos a leckoho poznal, představuje Michal Břetenář absolutní špičku, která v míře vrchovaté přesahuje hranice České republiky. Nemyslím si, že budu přehánět, když řeknu, že Michal by se bez problémů uplatnil jako kondiční trenér v NHL. Věřte mi, že velmi dobře vím, co říkám. Díky Michale.
Josef Tomáš

hokej

„Napsat či nenapsat?“ „Bude ho vůbec zajímat spolupráce s vozíčkářem ,para lukostřelbou?“ „Napiš mu, nic horšího než že nás odmítne ,se stát nemůže“ Takhle zněl rozhovor mezi mnou a mojí trenérkou lukostřelby Lídou 🙂

A teď už spolu 3 roky spolupracujeme. Myslím že pro nás oba to bylo jako vstoupit do neznámých vod a i přes to všechno jsme do toho šli naplno. Začít si 100% věřit, to chvilku trvá ale když si „to sedne“ pracuje se o to lépe. Michal má obrovské zkušenosti ,velký rozhled a nebojí se výzev, proto z vás dokáže vytáhnout i to co sami nevíte že máte. Na začátku byl cíl pokusit se o účast na LPH v Tokiu, ten se povedl 👌🏼 Je rok 2023 a my se můžeme těšit z titulu mistra světa a z jisté místenky na LPH v Paříži 😊 A co je náš cíl teď? Když spolupracujete s tak úžasnými lidmi jako je Michal, zjistíte že i cesta je cíl a ta je mnohdy důležitější než cíl jako takový 🙂 ALE ☝🏼 Po medaili půjdeme na 100%, to je jasné 😁 Už teď se těším na další práci s ním a jsem vděčná že mě na mojí cestě doprovází zrovna ON 😊Díky Michale!

Tereza Brandtlová

para lukostřelba

K Michalovi chodím na tréninky dvakrát týdně už pět let a úplně to změnilo nejen moji kondici, ale i můj náhled na sport. Na základní, střední i vysoké škole byl tělocvik můj nejméně oblíbený předmět, protože mi nešel a cítil jsem se u něj mizerně. Během mé dvacet let trvající intenzivní pracovní kariéry jsem jen odháněl pomalu rostoucí pocit, že bych se měl pravidelně věnovat i své fyzické kondici, která byla dlouhodobě nízká. Až na začátku roku 2019, v mých 44 letech, jsem přišel na doporučení do fitka k Michalovi na jednu zkušební lekci zdarma s nejistým dojmem, že to bude poprvé a možná také naposledy. Místo toho chodím k Michalovi dodnes. Nejdřív mi postupně zvedal kondici a s tím pomalu rostlo mé sebevědomí, že to půjde. Pak přišel covid. Michal mi nabídl, že mě do pěti měsíců připraví na půlmaraton. Mě, který jsem předtím nikdy neuběhl víc než 2 km v kuse? Znělo mi to jako nemožný cíl, a přesto jsme to s Michalem dokázali. Michal sledoval můj pokrok, upravoval trénink a povzbuzoval mě. Myslím, že z výsledku měl minimálně stejnou radost jako já sám. Běhám doteď, s pomalými časy, ale slušné vzdálenosti včetně dalších tří půlmaratonů. A ještě jedna věc. Michal hlídá vyváženost mého tréninku a přestože mě uměl hodně posunout, na prvním místě je u něj vždycky moje zdraví. Proto mu věřím.

Karel Veselý

partner poradenské firmy v rámci „Big 4“

Když jsem poprvé Michala potkal a oslovil mě, bylo to v roce 2014, tak jsem si myslel, že je to jen další z “fitnesáků”. Řekl jsem si, že to zkusím, neměl jsem co ztratit. Musím ovšem říct, že jsem moc spokojený, jelikož se cítím v dobré kondici. Určité věci se mi zdají díky tomu lehčí než dřív. I s přibývajícím věkem 😉 Samozřejmě to není vždycky úplně snadné a človek se musí pořádně kousnout, aby trénink zvládl. Tím jak na sobě Michal neustále pracuje a zdokonaluje se ve svém oboru, tak mě to baví a má mou plnou důvěru. Je super, že tréninky během sezóny dokáže naplánovat a přizpůsobit tak, že to není ani málo ani moc a je to šité na míru každému z nás. Prodlužuje mi kariéru, jelikož bych se sám nepřinutil takto trénovat. Občas mě dost ser….. ale to je jen skrz trénink 😉

Jakub Klepiš

hokej

S Michalem spolupracuji už 2 roky a můžu říci, že jsem naprosto spokojený s jeho prací. Díky němu jsem se naučil správně dýchat při záteži a posunul mou fyzickou stránku na další level. Dřive jsem si myslel, že mě posune dál zvedání železa. Až díky Michalovi jsem zjistil, že je pro mě kromě síly, důležitý i rozvoj dynamiky a dodávky kyslíku. Naučil mě udržovat se a zlepšovat i během sezóny. Určite bych nebyl tam kde jsem, kdybych nepracoval s Michalem.

Tomáš Hyka

hokej

S Michalem mi seznámil můj kolega a kamarád, v době kdy jsem byl po druhé ablaci srdce a chtěl jsem se vrátit k triatlonu.
Hledal jsem někoho kdo mi připraví na závod efektivně a sníží zdravotní rizika na minimum.
Nakonec to dopadlo úplně jinak. Michal mi nepřipravoval na triatlon, ale na plastickou operaci chlopně. A hlavně mi dokázal po operaci vrátit do aktivního sportování. Naučil mi že méně je více!
Díky Michalovo kontinuální přípravě, která mi dost baví, mohu dělat to co mám rád.
Vrátil  jsem se k horolezectví, do hor a na kolo.

Je pro mě velmi důležité, že Michal staví na prví místo zdraví !!!

Díky Michale

Martin Ovsjanikov

Spolupráce s Michalem začala vlastně dvakrát. První kontakt byl asi před sedmi lety, kdy jsem hledal způsob, jak zrychlit syna Adama na ledě. Po herní stránce nevypadal špatně, avšak rychlost a výbušnost postupně omezovaly jeho výkon. Přestože jsme přijeli na první trénink s vidinou intenzivního rychlostního tréninku, po několika zkušebních cvicích nám Michal sdělil, že si všiml Adamova dechu. Ihned provedl spirometrii, která ukázala, že kapacita dechu je pouze 85 % z průměru nesportující populace. Dalším doporučením byl pravidelný dechový trénink. Po této zkušenosti jsem ztratil trochu důvěry, protože jsem nevěděl, jak klíčový je funkční dechový a oběhový aparát nejen pro rozvoj rychlosti. Proto jsem vyhledal kondičního trenéra v místě bydliště. Proč jezdit na tréninky přes 100 km, když můžeme mít stejnou možnost „za barákem“. Po druhé jsem kontaktoval Michala, poté co po půl roce tréninku u místního kondičního trenéra byl výsledek prakticky nulový a měl jsem pocit, že se točíme v kruhu. Tehdy jsem si řekl, že nemáme co ztratit, a rozhodl jsem se vyzkoušet, co Michal dokáže. A toto rozhodnutí bylo nejlepší, co jsme udělali.
Michal jasně definoval jednotlivé kroky, které je třeba podniknout, abychom nakonec dosáhli zrychlení Adama. Trpělivě vysvětloval, proč jsou tyto kroky nutné, a nenechal ani jeden z nich opomenut. Jeho příprava na každý trénink byla perfektní, měřil, vyhodnocoval a zároveň působil jako výborný psycholog, motivující k co nejefektivnějšímu výkonu. Co mě utvrdilo v tom, že je správné trénovat pod Michalovým vedením, je fakt, že stále hledá způsoby, jak rozvíjet Adama i nad rámec běžného tréninku. Mnohokrát jsme konzultovali telefonicky, jak postupovat, na co si dávat pozor a podobně. Michal je jedním z mála trenérů, u kterých mám skutečný pocit, že mu jde především o zdokonalení klienta, nikoliv o finanční prospěch. Je to profík každým směrem.

Dušan Novák

Kondiční tréninky mé dcery Sáry Drábové (tenistka) začaly u Michala před třemi lety. O Michalovi jsem již tenkrát věděl a náhoda tomu chtěla, že můj kamarád u něj již svou kondici rozvíjel.
Protože jako každý rodič, i já jsem chtěl pro svou dceru to nejlepší. Nesměle jsme Michala oslovili, zda by pracoval i s osmiletým dítětem. Michal souhlasil a pustil se do práce.
Jako první zjistil, kde má Sára slabiny a na co se musíme zaměřit po kondiční stránce a kde vlastně začít. Nějak nám to ze začátku nedávalo smyl…. Dýchat? To přeci umí každý… OMYL!
Základní vytrvalost? Co to znamená? Nechápali jsme proč to máme dělat jinak než ostatní tenisový hráči?! Přeci dcera hraje tenis, potřebuje specifickou tenisovou kondici! OMYL!
Budu upřímný a přiznám, že chvíli trvalo, než jsme doma vše „pobrali“ a začali Michalovi věřit. A to ne proto, že bych si myslel, že Michal své práci nerozumí, ale proto, že jeho metody a postupy jsou jiné. Přitom tak jasné! Jde mu především o zdraví a jemu trénink přizpůsobuje. Protože jedině zdravý sportovec je schopen podávat 100 % výkon v zátěži, aniž by se zranil kvůli přetížení, které vidím všude kolem. Kdy na turnajích vidím zatejpované děti již od 9 let. Kdy je již běžné, že 11leté děti skrečují zápas pro zranění. Kdy se prostě setkávám s něčím, co pro svou dceru nechci.
Mám radost, když jdu se Sárou od našeho fyzioterapeuta, kterého, stejně jako Michala považuji za jednoho z nejlepších, a ten mi řekne, že po 3 měsících tréninků, zápasů, turnajů, Sára nemá žádný problém, žádné přetížení z jednostranného sportu, a udělá „jen údržbu“ těla😊. Že je pěkně osvalená, zpevněná….
To nám ukázal až čas. Sára dnes na kurtech herně nezáří, zatím 😊. Ale díky tomu, že společně respektujeme její fyzický vývoj (celkem rychle roste), může dělat sport, který ji baví, hrát dlouhé zápasy. Sára jde z kurtu unavená a vyšťavená, ale zdravá a schopná svůj výkon zopakovat.
Ostatní přidávají tréninkové hodiny na kurtu, Sára zatím ne. Nikam se neženeme a „našemu kondičákovi“ plně důvěřujeme. Dnes již všichni. Sára ještě spoustu věcí nechápe, ale Michalovi věří.
A důvěra je to, co je pro nás podstatné!
Díky Michale!

Jan Dráb

S Michalem spolupracuji uz více jak 8 let. V prvních letech naší společné cesty mi velice pomohl dostat se po úrazu zpátky do plnohodnotného života a to i toho sportovního. Již tenkrát odvedl skvělou práci a to jsem ještě netušil, jaký obrovský kus cesty v následujících letech ještě ujde díky své píly, motivaci a poctivému přístupu ke každému klientovi, kterého dostane do péče. Dnes je Michal mým dlouholetým klientem v rámci mentálního koučování, mým kolegou v expertní skupině komplexní péče o vrcholové sportovce a manažery, mým kondičním trenérem, který mě i po padesátce udržuje ve skvělé kondici – ale především je mým vzácným přítelem, na kterého se mohu jako na člověka vždy naprosto spolehnout.

Petr Žídek

Exekutivní/psychologický kouč, sportovní psycholog, somatický psychoterapeut

Tréninky s Michalem Břetenářem mi změnily život i pohled na můj sport. Když jsem přišel za Mišákem, měl jsem před těžkým titulovým zápasem. Při vstupním zátěžovém testu jsme zjistili, že mám problém se srdcem a mám nejspíš srdeční arytmii. Byl to pro me šok, jelikož jsem předtím prošel několika vyšetřeními. Měl jsem dvě možnosti, řešit svůj zdravotní stav hned, nebo věřit Michalovi a na operaci jít až po zápase. Já samozřejmě zvolil druhou variantu a věřil Mišákovi. Trénovali jsme a Michal dokazál něco neuvěritelného. Díky jeho tréninkům, kdy monitoruje průběh celé zátěže a ví kdy už to nemá efekt, mi dost možná zachránil život. Srdce jsme posílili natolik, že operace nebyla potřeba. Další na čem jsme museli hodně pracovat,bylo navýšení dechového objemu, jelikož moje kapacita byla 30% pod normou. Zhruba po měsíci práce s dechovým trenažerem jsem cítil obrovský progres jak v tréninku kondice, tak při tréninku boxu. Nyní mě Mišák připravuje na další zápas a má mou plnou důveru. Ikdyž pod ním trenuji o polovinu méně než dřív, mám kondici jako nikdy předtím. Má můj obrovský obdiv a respekt, je mi ctí být pod jeho křídly.

Vladimír Říha

box

U Michala Břetenáře trénuji druhý rok a přestože se sám živím jako trenér (kickboxu a MMA), tak jsem se nestačil divit, jak moc se teorie i praxe natrénování kondice posunula a co vše je s tím spojené. Jak a proč je důležitý náš dech v závislosti na srdečním tepu by mi bez Michalova neustálého připomínání (čti buzerace) asi ani nedošlo 😉

Nikdy jsem se necítil tak skvěle fyzicky připraven, jako za poslední rok a půl a taky jsem nikdy asi netrénoval tak efektivně, za což jsem mu vděčen a nikdy bych ho neměnil (ikdyž si to obden na tréninku říkám 😉 Vím, že to co dělá, má smysl a žije pro to. Je mi ctí spolupracovat s takovým člověkem, protože obětoval (doslova) svůj osobní život nám sportovcům, kterým svým Know-how občas i zachrání život (nalezení aritmie)..

Petr "PÍNO" Ondruš

MMA